Czy w 2015 roku raty kredytów we franku będą niższe?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
23 kwietnia 2015
3 Views
raty kredytów

Wszyscy, którzy spłacają raty kredytów we ranku szwajcarskim z niepokojem obserwują jego kurs. W 2015 roku kredyt w helweckiej walucie może być tańszy. Czy wiesz dlaczego?

Pierwszym symptomem zmian była decyzja Narodowego Banku Szwajcarii z 18 grudnia ub. roku o zmianie stóp procentowych. Nie byłoby w tym może niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że po raz pierwszy w historii zdecydowano się wprowadzić ujemne stopy procentowe.

Czy rata kredytu będzie niższa?

Wszyscy kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zobowiązanie w szwajcarskiej walucie, powinni więc obserwować wskaźnik LIBOR 3M CHF – jego spadek poniżej zera może bowiem oznaczać niższy kredyt. Wszystko zależy jeszcze od decyzji banków, które na podstawie stawki z rynków międzybankowych, obliczają jak wysokie będą raty kredytów.

Dla uściślenia warto dodać, że Bank Szwajcarii już od dłuższego czasu utrzymywał stopy procentowe na bardzo niskim poziomie. Kwestią czasu było to, kiedy przekroczą one magiczną barierę i spadną poniżej zera. Jest szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy frankowicze będą płacili mniejsze raty, choć – warto lojalnie uprzedzić – na razie nie będzie to spektakularna obniżka.

Ile zyskają frankowicze?

To, ile zyskają kredytobiorcy, tzn. o ile ich rata będzie niższa, w dużej mierze zależy od tego, co jest zapisane w umowach z bankiem. Zwrócił na to uwagę serwis Bankier.pl. Otóż w sytuacji, gdy stopa procentowa, od której naliczane jest oprocentowanie przyjmie wartość zero, kosztem kredytu są wówczas odsetki naliczone w oparciu o oprocentowanie składające się tylko z marży kredytowej. W takiej sytuacji całkowity koszt kredytu będzie niższy, bo na jego oprocentowanie będzie się składało samo oprocentowanie (bez stóp procentowych).

Dlaczego warto dokładnie przeczytać umowę?

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy w umowach znajduje się zapis mówiący o tym, że, jeśli stopa procentowa jest ujemna, to bank uznaje ją za stawkę równą zeru. Jest to niekorzystne z punktu widzenia klienta, ponieważ koszty obsługi kredytu nie spadają, choć powinny. Dlatego też warto sprawdzić w umowie wszystkie zapisy i w razie czego zgłosić się do banku, który – w obecnej sytuacji – musi je zrewidować. Jeśli tego nie zrobi, będzie to dla niego – co najmniej wizerunkowo – bardzo niekorzystne, biorąc pod uwagę liczbę frankowiczów i wartość kredytów im udzielonych.

Duże szanse na osłabienie franka

Warto zwrócić uwagę na kierunek zmian, nawet jeśli rata kredytu w szwajcarskiej walucie obniży się tylko symbolicznie i dla kredytobiorcy będzie średnio odczuwalna. Ujemne stopy procentowe i niższe oprocentowanie kredytów może się przyczynić do systematycznego osłabienia się franka w stosunku do złotego. Już w niedalekiej przyszłości będzie to mialo wpływ na obniżenie rat kredytów zaciągniętych we franku, odczuwalne dla kredytobiorców.

O ile – Waszym zdaniem – stanieje kredyt we franku?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ