Czy uchwała wspólnoty mieszkaniowej może ingerować w pojedynczy lokal?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
1 grudnia 2014
44 Views
uchwała wspólnoty mieszkaniowej

Czy uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą ingerować w pojedynczy lokal, którego jesteś właścicielem i do którego masz wszelkie prawa?

Przykładowa sytuacja

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem lokalu i wspólnota podejmuje uchwałę, która ingeruje w Twoje prawa odrębnej własności lokali, np. w taki sposób, że określa, jak mieszkanie ma być przez Ciebie użytkowane i – co więcej – użytkowanie to jest całkowicie odmienne od dotychczasowego. Co w takiej sytuacji zrobić, czy wspólnota może ingerować w Twoje prawo własności?

Wyrok Sądu Okręgowego

Przed zadaniem stwierdzenia, czy wspólnota ma takie prawo, stanął Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (wyrok z dnia 13 czerwca 2014 roku, sygn. akt I C 906/13). Jedna z właścicielek lokalu, do którego miała prawo odrębnej własności, pozwała do sądu uchwałę wspólnoty, która to uchwała ingerowała w sposób korzystania z mieszkania przez tę kobietę.

Ingerencja w lokal niezgodne z prawem

Bydgoski sąd orzekł, że uchwała taka nie może powstać i nie może ingerować w prawo własności właściciela lokalu. Właściciele lokali mogą podejmować uchwały, które dotyczące tylko części wspólnych, czyli klatek schodowych, korytarzy, strychów, murów, instalacje itp., a nie konkretnych pomieszczeń, na których utworzone zostało odrębne prawo własności.

Czy zgadzacie się z wyrokiem bydgoskiego sądu?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ