Co wpłynie na niższą cenę mieszkań z rynku wtórnego?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
14 kwietnia 2015
1 Views
cenę mieszkań

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pierwszych miesiącach roku ceny mieszkań z rynku wtórnego będą spadały. Czy wiesz dlaczego?

Jest kilka powodów takiego stany rzeczy, na które mają wpływ wydarzenia mające miejsce na początku roku, związane głównie ze zmianą poszczególnych przepisów.

  1. Większy wkład własny a rynek pierwotny

Pierwsze z nich, to wzrost wkładu własnego, jaki musi posiadać kupujący mieszkanie i starający się o kredyt. W związku z tym, sposób myślenia wielu potencjalnych nabywców jest bardzo prosty. Wychodzą oni z założenia, że skoro już muszą mieć dość wysoki wkład własny, to – zamiast decydować się na rynek pierwotny – mogą postarać się o mieszkanie z rynku pierwotnego. Jeśli zainteresowanie przesunie się w stronę rynku pierwotnego, właściciele mieszkań używanych będą musieli trochę opuścić ceny, aby zachęcić kupujących.

  1. Nowelizacja Mieszkania dla Młodych

Ubiegły rok pokazał, że program niestety nie funkcjonował, tak jak pierwotnie zakładano. Po nowelizacji, która – miejmy nadzieję – odpowiednio przygotuje go do realiów panujących na rynku, może wzrosnąć wśród klientów zainteresowanie rynkiem pierwotnym i spadkiem cen mieszkań z drugiej ręki. Kupujący będą chcieli za wszelką cenę skorzystać z dopłaty, co automatycznie może spowodować reakcję sprzedających i spowodować spadek cen.

  1. Podatki i opłaty

Kupno mieszkania z rynku wtórnego oznacza, że do kosztów całkowitych należy doliczyć też podatek PCC w wysokości 2 proc wartości nieruchomości. Do tego mogą dojść jeszcze takie opłaty, jak taksa notarialna, dodatkowe ubezpieczenie czy prowizja za udzielenie kredytu.

Osoby chcące kupić mieszkanie na rynku pierwotnym argumentują, że bez tych dodatkowych opłat kupno nowego lokalu jest tańsze. Niestety nie biorą one najczęściej pod uwagę, że w lokal nowy trzeba sporo zainwestować po jego nabyciu, tymczasem używany tego typu – dodatkowych nakładów – po prostu nie wymaga.

  1. Start Funduszu Mieszkań na Wynajem (FMnW)

Kolejny – potencjalny – powód spadku cen mieszkań na rynku wynajmu, nie tylko tych, przeznaczonych do kupna, ale również tych, przeznaczonych na wynajem, to start FMnW. Dostępne są już pierwsze mieszkania w Poznaniu, najtańsze o powierzchni do 50 m kw. w cenie 1,6 tys. zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze opłaty. Fundusz jest inicjatywą silnie oddziałującą w rynek i może zmienić ceny mieszkań używanych – zarówno tych przeznaczonych na sprzedaż, a szczególnie lokali na wynajem.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy ceny lokali używanych będą niższe na początku tego roku?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ