Co to są mieszkania kompaktowe i czy warto je kupić?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
16 września 2014
100 Views
mieszkania kompaktowe

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno mieszkania dwupokojowego. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zdecydowanie się na mieszkanie kompaktowe, które w wielu sytuacjach będzie lepsze od kawalerki.

Czym jest mieszkanie kompaktowe?

Mieszkania kompaktowe to lokale bardzo małe. Inwestorom budującym takie mieszkania chodzi o to, aby utrzymać zakładaną liczbę pokoi, czyli np. dwa, ale przy mniejszym metrażu. Wbrew pozorom takie lokale cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ dla wielu osób – np. par z dzieckiem – są znacznie lepsze niż kawalerki.

Dwa pokoje na mniejszej powierzchni

Kupno kawalerki przez osoby mające dziecko w takiej sytuacji musiałoby oznaczać, że para będzie musiała się zmieścić w jednym pokoju, co mogłoby być uciążliwe. Dzięki kupnie mieszkania kompaktowego, mogą oddać dziecku jeden pokój, a sami zamieszkać w drugim. Jest to wprawdzie mniej komfortowe, ale znacznie lepsze niż mieszkanie wspólnie w kawalerce.

Mieszkania nam się kurczą

Dane prezentowane przez GUS trzeba zawsze traktować pewną rezerwą, dają one jednak pewien ogląd sytuacji na rynku mieszkaniowym. Otóż wynika z nich, że średnia powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania w 2008 roku nie przekraczała 68 m kw. Trzy lata później była już mniejsza o 3 m kw.

Świadczy to jednoznacznie o tym, że w tym okresie średnia powierzchnia mieszkań na rynku pierwotnym znacznie zmalała. Tendencja ta nie jest już tak silna, co wynika głównie z tańszych kredytów – ludzi stać po prostu na pożyczenie większej sumy i wzięcie większego mieszkania, ale wciąż widoczna. Mimo wszystko jednak wielu deweloperów ma w swojej ofercie lokale niewielkie, a jednak “jeszcze” dwupokojowe.

Mieszkanie kompaktowe – czy się opłaca?

Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych (kredytowych) kupujących. Czasami, gdy nie mogą np. liczyć na pomoc rodziny, a mają już dzieci i chcą mieszkać na swoim, takie rozwiązanie będzie bardzo dobre. Z kolei w przypadku singli lepiej chyba zdecydować się na kawalerkę, którą – choć niewielką – można optycznie powiększyć. Dla osoby młodej takie rozwiązanie, wydaje się znacznie lepsze.

Wynajem mieszkania kompaktowego. Niska cena, dobry zysk

Szansą na dobry zysk dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania na wynajem, są mieszkania kompaktowe. Taki lokal będzie doskonały dla młodej pary czy też studentów. Jeśli znajdą się w nim dwa małe pokoje, to w mieście akademickim z pewnością będzie na nie zapotrzebowanie. Mieszkanie kompaktowe jest stosunkowo niedrogie, jeśli chodzi o kupno, a z wynajmu dwóch pokoi można mieć nawet tysiąc złotych, co jest bardzo dobrą inwestycją.

Czy zdecydowalibyście się na kupno mieszkania kompaktowego?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

14.01.2017

Silniejszy i słabszy skutek umowy przedwstępnej

Podejmując decyzję o planowanej  sprzedaży bądź zakupie działki, domu czy mieszkania często zadajemy sobie pytanie w jakiej formie sporządzić umowę pr...
CZYTAJ WIĘCEJ
02.01.2017

Działka budowlana – ale czy na pewno ?

Często w ogłoszeniach o sprzedaży działek znajdujemy informację “działka budowlana” ale czy rzeczywiście na każdej “działce budowlanej” można zbudować...
CZYTAJ WIĘCEJ
29.04.2015

Mieszkania zakładowe – jak je wykupić?

Mieszkania zakładowe
Wiele zakładów już od lat wyprzedaje swoje mieszkania o czym regularnie informuje swoich najemców, którzy mogą taki lokal odkupić, co jest bardzo opła...
CZYTAJ WIĘCEJ