Blokowiska – czas na zmiany

Opublikowany przez: Beata Fajkus
2 sierpnia 2013
Możliwość komentowania Blokowiska – czas na zmiany została wyłączona
257 Views
mieszkanie dla młodych

Znane europejczykom od początków ubiegłego wieku, w Polsce budowane były masowo w latach ’70-’90 XX wieku. Stanowiły proste i skuteczne rozwiązanie dla zaspokojenia palących potrzeb mieszkaniowych. O skupisku wielomieszkaniowych budynków, czyli potocznie – blokowiskach jako o szarym, rutynowym i depresyjnym skupisku mieszkań z wielkiej płyty krążą nieprzyjazne stereotypy.

Choć na panoramie polskich blokowisk sporo z nich to atrakcyjne zielone osiedla z dobrze rozwiniętą infrastrukturą zaspokajającą podstawowe potrzeby mieszkańców, to wiele bloków budowanych w latach ’70/’80 to nierzadko zaniedbane budynki z usterkami technicznymi, konstrukcyjnymi nadające się do remontu. Nie mówiąc o stanie i wyglądzie elewacji, która powoduje, że blokowiska stają się architektonicznymi straszakami.

W pierwszym kwartale tego roku pojawiło się światełko w tunelu, bo Ministerstwo Transportu, Infrastruktury i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę na możliwość dokonania szeroko zakrojonych ogólnokrajowych „badań stanu technicznego obiektów z wielkiej płyty i ich rewitalizacji” za pomocą funduszy pomocowych z UE. Podsekretarz stanu Janusz Żbik zwraca jednak uwagę, że spora część budynków wielomieszkaniowych jest sprawdzana na bieżąco podczas obowiązkowej kontroli nakładanej na spółdzielnie mieszkaniowe, czy wspólnoty.

Zresztą coraz częściej polskie bloki podlegają termomodernizacji, dzięki czemu stają się energooszędne, a przy okazji przechodzą estetyczną metamorfozę. Zapewnienie zieleni wokół bloków też nie należy już do rzadkości, podobnie jest z placami zabaw dla najmłodszych mieszkańców blokowisk. Dobrym zjawiskiem w społecznościach osiedlowych są wspólnoty mieszkaniowe, których członkowie-mieszkańcy sami podejmują decyzje i aktywnie włączają się w tworzenie satysfakcjonującej przestrzeni wokół bloków. Mają wpływ nie tylko na fizyczną rewitalizację, ale na ogólny wizerunek przestrzeni, w której żyją.

Istnieją także ciekawe inicjatywy środowiska artystycznego, które z założenia mają uprzyjemnić życie mieszkańców blokowisk i aktywizować władze miast do rewitalizacji blokowisk. Przykładem może być tu akcja Reblok, która ma na celu przede wszystkim zmianę wizerunkową polskich osiedli, a co za tym idzie mentalnościową – ich mieszkańców.

O tym, że blokowiska mogą być miejscem w przestrzeni publicznej miasta, którego nie można się powstydzić świadczy wydany nie tak dawno „Przewodnik po warszawskich blokowiskach” autorstwa Jarosława Trybusia.

W domach z betonu mieszka ok. 12 mln – w większości zadowolonych z tego faktu – Polaków. Przekrój społeczny i majętność mieszkańców blokowisk są różnorodne i trudno tu generalizować i tworzyć portret socjologiczny „typowego mieszkańca blokowiska”.

Wbrew pozorom nadal powstają i będzie ich coraz więcej. Wystarczy tylko spojrzeć na osiedla z rynku pierwotnego. Deweloperzy szumnie nazywają je apartamentowcami, ale tak naprawdę idea jest taka sama – wielomieszkaniowe budynki.

A co Wy sądzicie o polskich blokowiskach?

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
26.01.2015

Domy hybrydowe – co to takiego?

Domy hybrydowe
Coraz więcej otaczających nas budynków charakteryzuje sie niewielkim zapotrzebowaniem na energię. I coraz częściej w przestrzenia nas otaczającej pows...
CZYTAJ WIĘCEJ
21.01.2015

Odwrócony kredyt hipoteczny. Prawa i obowiązki klienta.

Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny jest na polskim rynku bankowym produktem nowym. Na to, jakie będzie nim zainteresowanie, trzeba jeszcze poczekać. Warto je...
CZYTAJ WIĘCEJ