Architekt oświetlenia – ekscentryczny pomysł czy niezbędny specjalista?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
20 czerwca 2014
189 Views
architekt oświetlenia

Korzystanie z porad architekta wnętrz nie jest już dzisiaj czymś niezwykłym. Ale zastanawialiście się może czy warto skorzystać z pomocy architekta oświetlenia?

Architekt wnętrz a architekt oświetlenia

Wbrew pozorom nie każdy architekt wnętrz projektuje oświetlenie i odwrotnie. Oczywiście, jeśli korzystamy z usługi architekta wnętrz, to jest on prawdopodobnie w stanie zaprojektować nam w domu eleganckie oświetlenie. Niemniej jednak, warto się zastanowić na tym, czy nie oddać – mówiąc metaforycznie – naszego oświetlenia w ręce fachowca, który specjalizuje się tylko i wyłącznie w tym.

Co daje korzystanie z takiej usługi?

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób – po co projektować oświetlenie, przecież światło, to światło. Wszędzie jest takie samo? Otóż właśnie nie. Żeby zilustrować tę tezę dobrze będzie sobie przypomnieć np. jakąś część garderoby, którą kupiliście w galerii handlowej, gdzie dominuje silne, halogenowe lub ledowe światło. Po przyjściu do domu okazywało się, że kolor może się różnić – czasami nawet znacznie. Na tym przykładzie dobrze widać, jakie znaczenie ma dobrze dobrane oświetlenie. Nie ogranicza się ono tylko do strefy użytkowej w mieszkaniu, ale tworzy klimat i ma szereg innych funkcji, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Na co zwraca uwagę architekt oświetlenia

W przeciwieństwie do nas – „zwykłych” użytkowników światła, architekci oświetlenia zwracają uwagę na takie elementy, jak np.: 

  • kształt lamp i abażurów;
  • snop światła, jego kolor i grubość;
  • miejsce, z którego wychodzi światło i na które pada;
  • rodzaje, kształt i kolor mebli, jakie będę się znajdowały w domu czy mieszkaniu, jak również faktura i powierzchnia ścian;
  • liczbę gniazdek i punktów świetlnych w mieszkaniu, począwszy od dużych lamp, a na małych lampkach ledowych kończąc;
  • a także – co najistotniejsze – na funkcjonalne wykorzystanie światła, które da domownikom spokój i umożliwi wygodne oraz zdrowe korzystanie z niego.

Co może zmienić architekt oświetlenia?

Najprościej mówiąc – wszystko. Pytanie jednak co to znaczy? Architekt oświetlenia może tak je dobrać, aby pomieszczenie wydawało się większe, mniejsze, aby jego bryła sprawiała wrażenie zupełnie innej niż w rzeczywistości. Największą jego umiejętnością jest jednak nie tylko projektowanie oświetlenia pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym, aby nie było problemem dla domowników czytanie książki czy oglądanie telewizji, i by wszystkie miejsca w mieszkaniu, szczególnie łazienka czy kuchnia, były odpowiednio oświetlone i doświetlone.

Kiedy architekt oświetlenia wchodzi do domu?

I w tym miejscu może pojawić się kłopot. Najlepiej bowiem jeśli architekt może zająć się oświetleniem w domu jeszcze na etapie jego projektowania. Daje to doskonałe możliwości, ponieważ wszystkie punkty świetlne i całą grę światła może przedstawić klientowi na wizualizacjach. Im później architekt wchodzi do domu, tym wykonanie czegokolwiek jest trudniejsze – choćby dlatego, że wszystkie gniazdka i punkty świetlne są zaplanowane. Ale nie jest niemożliwe, choć efekty nie będę już tak oszałamiające, jak w sytuacji, gdyby robił to od podstaw.

Co sądzicie o architekcie oświetlenia? Czy Waszym zdaniem tacy specjaliści będą w Polsce coraz bardziej popularni?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ