Agent nieruchomości – jak nie powinieneś go traktować.

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
1 lipca 2014
279 Views
Agent nieruchomości

Wielu agentów nieruchomości skarży się, że ich klienci nie traktują ich w taki sposób, jak na to zasługują. Oto cztery błędy jakich musisz się wystrzegać w stosunku do swojego agenta.

Kupno, sprzedaż mieszkania wiąże się z wydatkiem ogromnej kwoty i każdy, kto się na to decyduje chce, aby były to najlepiej wydane pieniądze. W związku z tym, w wielu sytuacjach – często nieświadomie – zachowujemy się w stosunku do naszych agentów nieodpowiednio, co skutecznie utrudnia im pracę i kontakt z nami. (Informacje o prawach i obowiązkach agentów nieruchomości znajdziesz – tutaj.)

1. Nie traktuj agenta jak dziecko!

Niestety wielu klientów traktuje agentów jak dziecko. Co chwilę do nich dzwonią i mówią mu co ma robić i żeby przypadkiem nie zapomniał o księdze wieczystej, umowie i sprawdzeniu czy w okolicy jest minimarket Żabka. Zupełnie jak rodzice, którzy posłali po raz pierwszy swoje dziecko na kolonię, albo wakacje u babci… “Czy zjadłaś już obiad?”. “Umyj ręce przed jedzeniem i pamiętaj, aby nie jeść surowych warzyw?”. Itd. Przykładów można wymienić wiele.

Takie podejście nie jest dobre. To zdecydowanie deprymuje specjalistę, któremu się zleca wykonanie usługi. Agent doskonale wie, jakie są jego obowiązki i co powinien robić, a czego nie może – nie musisz mu co chwilę o tym mówić.

2. Nie traktuj agenta jak wroga!

Jeżeli wybrałeś fachowca, który jest dobry w tym, co robi. Jeżeli mu ufasz i wiesz, że w mig sprzedał nieruchomości wszystkich Twoich znajomych, to dlaczego traktujesz go jak wroga? Dlaczego patrzysz podejrzliwie na każdy jego ruch? Nie martw się, on doskonale wie co robi. Siedzi w biznesie od dobrych kilku, a nawet kilkunastu lat, inwestuje swoje pieniądze, żeby sprzedać Twoją nieruchomości i uzyskać za to godziwą zapłatę.

Nie ma potrzeby, abyś stroszył ogon jak paw i traktował go jak pierwszego lepszego cwaniaczka. Pamiętaj, że agent wyczuwa Twój brak zaufania i na pewno nie pomaga mu to w pracy.

3. Nie traktuj agenta jak urzędnika!

Chyba najgorsze, co może się zdarzyć. Agent to nie urzędnik (nie ujmując oczywiście urzędnikom), on nie przybija pieczątek i nie siedzi w biurze od 8 do 16. Agent nieruchomości to osoba twórcza, która doskonale wie, że musi być szybsza i bardziej kreatywna niż konkurenci, ponieważ tylko to pozwoli mu sprzedaż większej liczby nieruchomości. Nie oczekuj więc, że Twój agent będzie działał jak maszyna.

Coś, co dla Ciebie jest ekscentryczne i niestandardowe, może się okazać niezwykle opłacalne. Jeśli Twój agent chce nakręcić wideo, to dlaczego ma tego nie zrobić? Jeśli mówi ci co będzie dobre, to go posłuchaj. On zna trendy na rynku i na pewno potrafi to wykorzystać z korzyścią dla Was.

4. Nie bądź niecierpliwy!

Nie dzwoń co chwilę i nie pytaj: “Kiedy będzie klient?”. Sprzedaż czy kupno mieszkania to nie obiad, nie można wszystkiego przygotować w 30 minut. Czasami trzeba poczekać dłużej, ponegocjować, podzwonić itd. Ludzie są różni i różnie się z nimi prowadzi interesy. Jak tylko Twój agent będzie wiedział coś nowego i będzie miał jakieś wiążące informacje, to na pewno do Ciebie zadzwoni.

Nie ma nic gorszego niż klient, który nie pozwala rozwinąć skrzydeł i co chwile pyta o najmniejszą drobnostkę, a nawet głupotę. Jeśli świadomie i mądrze wybrałeś agenta, to pozwól mu pracować, pozwól, aby pokazał Ci, że jest najlepszy.

Jakie zachowanie chcielibyście jeszcze dodać do naszej listy?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ