7 pytań, które warto zadać sprzedającemu mieszkanie

Opublikowany przez: Beata Fajkus
5 września 2013
Możliwość komentowania 7 pytań, które warto zadać sprzedającemu mieszkanie została wyłączona
2,958 Views
jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Oględziny mieszkania, którego kupnem jesteś zainteresowany nie powiedzą Ci o nieruchomości wszystkiego. Na pierwszy rzut oka wszystko może się wydawać w porządku. Warto jednak zapytać zbywcę o to, czego nie widać. Odpowiedzi mogą zweryfikować naszą decyzję o kupnie mieszkania.

Oto siedem najważniejszych pytań, jakie powinieneś zadać sprzedającemu mieszkanie, by nie kupować kota w worku i uniknąć konfliktów na poszczególnych etapach transakcji.

1. Czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia?

Prawo dożywocia pozwala przebywać wskazanej osobie/osobom w mieszkaniu do śmierci. Mieszkania obciążone tym zapisem w księdze wieczystej sprzedawane są nierzadko. Przede wszystkim dlatego, że są tańsze, podobnie jak i późniejsze opłaty wynikające z eksploatacji. W zamian za to mieszkanie musimy dzielić z obcą osobą do kresu jej dni.

2. Czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Hipoteka obciążająca lokal mieszkalny jest zapisem, który możemy sprawdzić w księdze wieczystej lokalu, jednakże zobowiązania względem administracji lokalu musimy sprawdzić sami, wnioskując o oświadczenie do odpowiedniej spółdzielni bądź zarządcy wspólnoty.

3. Jakie opłaty ciążą na mieszkańcach?

Opłaty czynszowe oraz eksploatacyjne to comiesięczny obowiązek mieszkańców. Warto zapytać o ich wysokość, zanim nabędziemy mieszkanie. Najlepiej poprosić o rachunki z kilku ostatnich miesięcy. Pomogą one rozeznać się ile i za co będziemy musieli zapłacić.

4. Kiedy były wykonywane kontrole urządzeń grzewczych?

Jeśli mieszkanie wyposażone jest w urządzenia grzewcze typu junkers lub bojler powinniśmy zapytać zbywcę, kiedy ostatnio była przeprowadzana kontrola ich sprawności i poprosić o stosowne dokumenty, które potwierdzą to, co mówi właściciel. To bardzo istotna informacja, która pozwoli nam na bezpieczne korzystanie z tych niezbędnych urządzeń.

5. Czy wyposażenie jest w cenie transakcyjnej mieszkania?

Zanim podpiszemy umowę o sprzedaż praw własności do lokalu mieszkalnego, powinniśmy dokładnie ustalić ze zbywcą, które elementy wyposażenia mieszkania pozostają i są objęte ceną, za którą kupujemy mieszkanie. Listę tych rzeczy najlepiej załączyć do umowy o sprzedaż, a niej zawrzeć stosowny zapis.

6. Jak wysoko rozwinięta jest infrastruktura komunikacyjna?

To ważne pytanie, szczególnie  w momencie, gdy kupujemy mieszkanie znacznie oddalone od centrum. Dostęp do przystanków częstotliwość połączeń środków transportu miejskiego z centrum – odpowiedź na te pytania powinna interesować szczególnie osoby niezmotoryzowane

7. Dlaczego Pan/Pani sprzedaje mieszkanie?

Na to pytanie zbywca może nie odpowiedzieć szczerze. Prawdziwy powód może nam wiele powiedzieć o mieszkaniu (np. wolę mieszkanie w kameralnej dzielnicy może oznaczać, że sąsiedztwo jest dość hałaśliwe), ale równie dobrze nie musi być dla nas informacją ważącą o decyzji kupna (jestem samotny/a i utrzymanie tak dużego mieszkania jest dla mnie za drogie).

Jakie macie jeszcze inne pomysły na pytania, które można zadać sprzedającemu, by uniknąć kupna przysłowiowego kota w worku.

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ