
Otrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę wcale nie oznaczana, że można od razu rozpocząć budowę domu. Zanim zaczniesz, będziesz musiał jeszcze dokonać pewnych formalności.
# 1 – Zatrudnij dobrego kierownika budowy
Kierownikiem budowy może być tylko osoba, która posiada uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Budowa musi być kierowana przez osobę odpowiedzialną, która potrafi zorganizować budowę i zadba o należyty przebieg pod względem zgodności z przepisami prawa i poprawności technicznej. Jeżeli zaistnieje konieczność zmiany kierownika budowy, musisz o tym powiadomić nadzór budowlany.
# 2 – Zawiadom o rozpoczęciu budowy domu
Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy domu złóż w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Musisz to zrobić siedem dni przez planowanym terminem rozpoczęcia robót. Trzeba również pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego przynależności do izby samorządu zawodowego (dotyczy to również inspektora nadzoru inwestorskiego).
# 3 – Pamiętaj o ostemplowaniu dziennika budowy
Kup dziennik budowy, zarejestruj i opieczętuj w organie, który wydał pozwolenie na budowę (urząd miasta lub starostwo powiatowe). Opiekę nad dziennikiem będzie sprawował kierownik budowy.
# 4 – Zamontuj tablicę informacyjną
W widocznym miejscu musisz umieścić tablicę informacyjną z informacjami takimi jak numer pozwolenia na budowę, dane adresowe z numerem telefonu inwestora, kierownika budowy, wykonawcy i projektanta domu oraz z numerami telefonów alarmowych (policja, straż pożarna, pogotowie).
# 5 – Wytycz obiekty w terenie
Geodezyjne wytyczenie obiektów terenie dotyczy każdego obiektu budowlanego, który wymaga pozwolenia na budowę. Uprawniony geodeta wykonaną pracę powinien poświadczyć do dziennika budowy.
# 6 – Znajdź dobrą firmę wykonawczą
Wybierz firmę, która działa w pełni legalnie. Koniecznie unikaj firm, które pracują na czarno. Zapłacisz więcej za pracę, ale będziesz miał pewność, że budowę własnego domu zleciłeś profesjonalistom. Spisz z wykonawcą szczegółową umowę. Nie zapomnij o wpisaniu terminu rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Zastrzeż konsekwencje oraz odpowiedzialność za przekroczenie terminu czy zniszczenie materiałów budowlanych. Za wykonaną pracę zapłać po zakończeniu prac, dopiero gdy stwierdzisz, że przeprowadzono je poprawnie.
O jakich jeszcze formalnościach trzeba pamiętać przed rozpoczęciem budowy po otrzymaniu pozwolenia na budowę?