6 formalności jakich trzeba dopilnować po otrzymaniu pozwolenia na budowę

Opublikowany przez: Beata Fajkus
23 kwietnia 2014
Możliwość komentowania 6 formalności jakich trzeba dopilnować po otrzymaniu pozwolenia na budowę została wyłączona
313 Views
pozwolenia na budowę

Otrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę wcale nie oznaczana, że można od razu rozpocząć budowę domu. Zanim zaczniesz, będziesz musiał jeszcze dokonać pewnych formalności.

# 1 – Zatrudnij dobrego kierownika budowy

Kierownikiem budowy może być tylko osoba, która posiada uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Budowa musi być kierowana przez osobę odpowiedzialną, która potrafi zorganizować budowę i zadba o należyty przebieg pod względem zgodności z przepisami prawa i poprawności technicznej. Jeżeli zaistnieje konieczność zmiany kierownika budowy, musisz o tym powiadomić nadzór budowlany.

# 2 – Zawiadom o rozpoczęciu budowy domu

Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy domu złóż w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Musisz to zrobić siedem dni przez planowanym terminem rozpoczęcia robót. Trzeba również pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego przynależności do izby samorządu zawodowego (dotyczy to również inspektora nadzoru inwestorskiego).

# 3 – Pamiętaj o ostemplowaniu dziennika budowy

Kup dziennik budowy, zarejestruj i opieczętuj w organie, który wydał pozwolenie na budowę (urząd miasta lub starostwo powiatowe). Opiekę nad dziennikiem będzie sprawował kierownik budowy.

# 4 – Zamontuj tablicę informacyjną

W widocznym miejscu musisz umieścić tablicę informacyjną z informacjami takimi jak numer pozwolenia na budowę, dane adresowe z numerem telefonu inwestora, kierownika budowy, wykonawcy i projektanta domu oraz z numerami telefonów alarmowych (policja, straż pożarna, pogotowie).

# 5 – Wytycz obiekty w terenie

Geodezyjne wytyczenie obiektów terenie dotyczy każdego obiektu budowlanego, który wymaga pozwolenia na budowę. Uprawniony geodeta wykonaną pracę powinien poświadczyć do dziennika budowy.

# 6 – Znajdź dobrą firmę wykonawczą

Wybierz firmę, która działa w pełni legalnie. Koniecznie unikaj firm, które pracują na czarno. Zapłacisz więcej za pracę, ale będziesz miał pewność, że budowę własnego domu zleciłeś profesjonalistom. Spisz z wykonawcą szczegółową umowę. Nie zapomnij o wpisaniu terminu rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Zastrzeż konsekwencje oraz odpowiedzialność za przekroczenie terminu czy zniszczenie materiałów budowlanych. Za wykonaną pracę zapłać po zakończeniu prac, dopiero gdy stwierdzisz, że przeprowadzono je poprawnie.

O jakich jeszcze formalnościach trzeba pamiętać przed rozpoczęciem budowy po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ