6 najczęstszych błędów kupujących

Opublikowany przez: Beata Fajkus
17 marca 2013
Możliwość komentowania 6 najczęstszych błędów kupujących została wyłączona
148 Views
kupno nieruchomości

Błąd 1 – Brak sprawdzenia zdolności kredytowej

Formalność ta pozwoli zaoszczędzić godziny poszukiwań nieruchomości w złej cenie lub co gorsza zakup, a po czasie wiadomość o braku możliwości kredytowania. Zbadanie zdolności kredytowej pomoże zawęzić kryteria poszukiwań oraz co ważniejsze zasugeruje agentowi nieruchomości górną granicę negocjowania ceny oferty oraz argument łagodzący obawy sprzedającego przed sposobem finansowania, jakim jest kredyt. Ten aspekt jest szczególnie ważny w chęci zakupu okazyjnych ofert z rynku.

Błąd 2 – Brak negocjowania warunków kredytu

Podobnie jak ceny nieruchomości są do negocjacji, tak również można negocjować z bankiem warunki kredytu. Banki tylko czekają, aby Ci pomóc, zwłaszcza jeśli masz wysoką zdolność kredytową oraz jeśli korzystasz z innych usług jak np. konto czy też lokata. Stawki oprocentowania kredytu powinny być traktowane jako punkt wyjścia.

Zapytaj także o inne koszty związane z kredytem – ubezpieczenie, opłaty, kary, możliwości płatności itp. Jeśli poświęcisz trochę czasu na analizę warunków kredytów w poszczególnych bankach, możesz zaoszczędzić kilka tysięcy złotych oraz wybrać kredyt o najbardziej atrakcyjnych warunkach

Błąd 3 – Brak przeglądu technicznego

Nikt nie chce kupić nieruchomości i dowiedzieć się później o jej jawnych lub ukrytych wadach. Upewnij się co do stanu technicznego kupowanej nieruchomości. Jeżeli kontrola techniczna wykryje braki, możesz negocjować cenę zakupu na pokrycie niezbędnych napraw lub zobowiązać właściciela do dokonania naprawy przed transakcją sprzedaży. Należy rozważyć także możliwość obecności agenta nieruchomości podczas kontroli technicznej jako organu doradczego.

Błąd 4 – Brak chęci korzystania z usług agenta nieruchomości

Agent pomoże dokonać zakupu nieruchomości minimalizując ilość problemów natury formalnej. Dzięki jego pomocy masz również pewność, że cena za jaką kupujesz nieruchomość jest ceną rynkową. Agent oferuje także fachowe doradztwo w zakresie oglądania nieruchomości, negocjowania ceny czy też warunków zamknięcia transakcji.

Błąd 5 – Zakup nowej nieruchomości przed sprzedażą swojej

Jeśli cena nieruchomości odgrywa kluczową rolę, należy zawsze w pierwszej kolejności sprzedać swoją obecną nieruchomość przed kupnem nowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopiero wówczas ma się ogląd, jaką kwotą należy dysponować w celu dokonania zakupu nowej nieruchomości. Sprzedaż własnej nieruchomości w pierwszej kolejności sprawia, że spełniasz kilka warunków, które czynią Twoją ofertę bardziej atrakcyjną dla sprzedającego, ponieważ często sprzedający wymagają większej zaliczki lub zadatku jako zabezpieczenie ich przed wycofaniem oferty z rynku. Inną zaletą jest fakt, że jeśli znajdziesz atrakcyjną nieruchomość, to są spore szanse, że inni kupujący też ją znaleźli i możesz być narażony na jej stratę, jeśli nie będziesz miał możliwości złożenia ostatecznej oferty.

Błąd 6 – Brak wiedzy o pełnych kosztach zakupu nieruchomości

Poznaj wszelkie koszty związane z zakupem nieruchomości. Weź pod uwagę między innymi: opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości. Należy liczyć się również z kosztami remontu czy też wyposażenia domu.

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

14.01.2017

Silniejszy i słabszy skutek umowy przedwstępnej

Podejmując decyzję o planowanej  sprzedaży bądź zakupie działki, domu czy mieszkania często zadajemy sobie pytanie w jakiej formie sporządzić umowę pr...
CZYTAJ WIĘCEJ
02.01.2017

Działka budowlana – ale czy na pewno ?

Często w ogłoszeniach o sprzedaży działek znajdujemy informację “działka budowlana” ale czy rzeczywiście na każdej “działce budowlanej” można zbudować...
CZYTAJ WIĘCEJ
29.04.2015

Mieszkania zakładowe – jak je wykupić?

Mieszkania zakładowe
Wiele zakładów już od lat wyprzedaje swoje mieszkania o czym regularnie informuje swoich najemców, którzy mogą taki lokal odkupić, co jest bardzo opła...
CZYTAJ WIĘCEJ