5 rzeczy, które wpłyną na rynek w 2014 roku

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
21 stycznia 2014
194 Views
rynek

Jeszcze niedawno specjaliści z branży nieruchomości zastanawiali się “jak to będzie w nowym roku”. Tymczasem nowy rok zaczął się niepostrzeżenie i wszystkie istotne nowości są lub w najbliższym czasie będę odczuwalne dla klientów.

1. Najem okazjonalny

Do tej pory z formuły najmu okazjonalnego nie mogli skorzystać przedsiębiorcy. Od nowego roku, a w praktyce już od listopada ub. roku, przepisy uległy daleko idącym zmianom. Możliwość korzystania z formuły najmu okazjonalnego uzyskają również przedsiębiorcy i inne podmioty prawne.

2. Kredyty bez wkładu własnego

Od początku roku zaostrzeniu uległy przepisy dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych. Każdy klient starający się o finansowanie z banku musi posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 5% wartości nieruchomości. W kolejnych latach wymagane będzie posiadanie jeszcze większej kwoty na starcie. Docelowo ma to być nawet 20% w roku 2017.

3. Mieszkanie dla Młodych

Z początkiem stycznia wystartował program Mieszkanie dla Młodych. Jak na razie przystąpiło do niego siedem instytucji, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W najbliższych tygodniach mają do nich dołączyć kolejne banki.

Z pierwszych informacji ujawnionych przez BGK wiadomo, że przyjęto już około 400 wniosków (stan na 20 stycznia) z czego pozytywnie zostało rozpatrzonych 150 na łączną kwotę ponad 3,2 mln zł.

4. Fundusz wynajmu mieszkań

W drugim kwartale tego roku wystartować ma również Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jego operatorem będzie BGK, który chce wykupić około 20 tys. mieszkań na wynajem i udostępnić je najemcom po okazyjnych cenach.

Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do zmiany miejsca zamieszkania. Lokale będę bowiem kupione i wynajmowane w dużych miastach. Rząd liczy ponadto, że konkurencja w postaci tanich mieszkań wymusi na najemcach obniżkę cen i sprawi, że najem będzie tańszy.

5. Deregulacja zawodu agenta nieruchomości

Początek roku to również deregulacja zawodu agenta nieruchomości. Od 1 stycznia przestały obowiązywać wymogi dotyczące pracy agentów nieruchomości, dostęp do wykonywania zawodu został otwarty, a znaczna część przepisów przestała obowiązywać. Może to mieć negatywne skutki jeżeli chodzi nie tylko o rozwój rynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.

W związku z zaistniałą sytuacją powstał ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, którego celem jest potwierdzanie kwalifikacji zawodowych posiadanych przez osobę podającą się za agenta nieruchomości. Rejestr jest dostępny dla każdego zainteresowanego.

Czy jest jeszcze jakieś wydarzenie, które chcielibyście dodać do naszej listy? A może warto o czymś jeszcze napisać?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ