5 rzeczy, które wpłyną na rynek nieruchomości w 2015 roku

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
16 grudnia 2014
271 Views
rynek nieruchomości

Zastanawiacie się, jaki będzie rynek nieruchomości w przyszłym rok i co będzie miało na niego największy wpływ? Oto pięć – naszym zdaniem – najważniejszych rzeczy, które zdecydują o krajobrazie polskiego rynku nieruchomości w przyszłym roku.

Większy wkład własny od nowego roku

O ile w tym roku osoby starające się o kredyt musiały mieć jedynie 10% wartości kredytu, o tyle od przyszłego roku będzie to już 15%. Pozornie różnica wydaje się niewielka, bo tylko pięcioprocentowa, ale w praktyce wielu potencjalnych kredytobiorców może mieć problem z uzbieraniem tej kwoty – szczególnie jeśli wartość wynosi np. 250 tys. zł. Zwiększenie wkładu własnego, który co roku będzie większy, wynika ze zmian, jakie w ub., tj. 2013 roku wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ustawa wprowadzająca na polski rynek bankowy odwrócony kredyt hipoteczny weszła w życie w tym roku. Odwrócona hipoteka umożliwi właścicielom nieruchomości, otrzymywanie dodatkowych pieniędzy, wypłacanych w regularnych odstępach czasu lub jednorazowo, w zamian za przeniesienie praw własności do swojej nieruchomości na instytucję bankową. Uzyskanie kredytu nie będzie uzależnione od zdolności kredytowej lecz od wartości nieruchomości. Im będzie ona wyższa, tym więcej pieniędzy będzie można uzyskać. O tym, jak w praktyce funkcjonuje odwrócona hipoteka, dowiemy się właśnie w przyszłym roku.

Kolejna (?) obniżka stóp procentowych

Czy będą kolejne obniżki stóp procentowych? Trudno na dzień dzisiejszy odpowiedzieć, choć na pewno nie można wykluczyć takiego scenariusza. Rada Polityki Pieniężnej nie daje jak na razie jasno do zrozumienie czy tak się stanie. Na chwilę obecną stopa referencyjna wynosi 2 punkty procentowe. W sytuacji, gdy gospodarka nie ruszy mocno do przodu, jest szansa, że Rada, chcąc zachęcić Polaków do zaciągania kredytów, ponownie je obniży. Jeśli tak się stanie będzie to miało ogromny wpływ na rynek kredytowy, ponieważ tak niskich stóp nie zna jeszcze polski rynek kredytowy.

Wynajem mieszkań z państwową pomocą

Z najnowszych informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że kupił on już pierwsze mieszkania na wynajem. Pierwsi szczęśliwcy będą mogli prawdopodobnie skorzystać z wynajmu tańszych lokali w Poznaniu i Warszawie już w przyszłym roku. Fundusz przymierza się też do kupna mieszkań w innych lokalizacjach. Jeśli Fundusz wystartuje, może się przyczynić – przynajmniej w największych lokalizacjach, w których wykupi budynki – do spadku cen mieszkań na wynajem.

Mieszkanie dla Młodych – nowe limity i nowe nadzieje

W tym roku program MdM nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Skorzystało z niego znacznie mniej osób niż pierwotnie zakładano. W przyszłym roku, jeśli tylko limity zostaną zmniejszone (a wszystko na to wskazuje), program może wpłynąć na rynek. Choć nie tak silnie, ponieważ będzie obejmował tylko rynek pierwotny, mimo wszystko jest jednak szansa na to, że odegra istotną rolę.

A co, Waszym zdaniem, może mieć jeszcze wpływ na rynek nieruchomości w 2015 roku?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ