5 etapów budowy domu jednorodzinnego

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
7 kwietnia 2014
440 Views
domu jednorodzinnego

Budowa każdej nieruchomości dzieli się na różne, mniej lub bardziej skomplikowane etapy. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, to wyróżniamy 5 etapów budowy domu jednorodzinnego.

Oczywiście przed przystąpieniem do inwestycji należy się dobrze przygotować, a na samym początku określić przede wszystkim, czy decydujemy się na stawianie domu metodą gospodarczą, czy też korzystamy z pomocy firmy zewnętrznej. Niezbędne jest również załatwienie wszystkich formalności.

Etap 1: Wybór działki i projekt domu

Pierwszy etap budowy domu nie jest związany w żaden sposób z pracami na budowie. W tym miejscu trzeba się skupić na wszystkich formalnościach związanych z rozpoczęciem budowy, co w praktyce wygląda tak, że musimy chodzić od urzędu do urzędu, aby załatwić wszystkie formalności. Etap pierwszy obejmuje zwykle również kupno działki a także wybór projektu domu.

Osoby budujące dom jednorodzinny metodą gospodarczą, czyli robiące wszystko samemu, na ogół tylko w tym miejscu zwracają się do biura architektonicznego, choć nie ma w tym reguły. Tak czy inaczej pierwszy etap budowy domu nie jest w większości przypadków związany z budową w znaczeniu dosłownym. Na tym etapie zatriudnia się również firmę, która wykona cały dom. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie zdecydowały się na metodę gospodarczą.

Warto dodać, że etap pierwszy umownie wyznacza się do momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy przepisy budowlane zostaną zmienione, nie będzie już konieczne uzyskanie pozwoleń na budowę. A co za tym idzie ta umowna granica przestanie obowiązywać.

Etap 2: Fundament to podstawa

Drugi etap budowy zaczyna się od tak zwanego stanu 0. A zatem, etap 2 polega na odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu placu budowy. Tu potrzebny będzie także geodeta, którego zadaniem będzie wytyczenie budynku na terenie budowy, czyli – najprościej mówiąc – zdecydowanie jak ma stać na działce.

W następnej kolejności na budowę wjeżdża ciężki sprzęt i rozpoczyna się przygotowanie gruntu pod budowę fundamentów i piwnic. Na tym etapie rozprowadza się również kanalizację poziomą i już w tym momencie dba o to, jak będzie ona przebiegała w budynku w postaci kanalizacji pionowej.

Etap 3: Stan surowy otwarty

Gdy fundamenty są już gotowe, przyszedł czas na budowę ścian i innych elementów, takich jak schody, dach ściany działowe (wewnętrzne). Na tym etapie powstaje cała bryła Twojego domu i będziesz już mógł zobaczyć jak się prezentuje, a także wstępnie zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń.

Gdyby się okazało, że nie jesteś zadowolony z niektórych decyzji, np. dojdziesz do wniosku, że pokój dzienny jest jednak za mały, to jest możliwość wprowadzenia jeszcze drobnych zmian. Prace na tym etapie kończą się w momencie, gdy na dachu pojawi się pokrycie.

Etap 4: Stan surowy zamknięty

Ten etap polega na wstawieniu okien i drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wykonuje się także instalacje wewętrzne: gazową, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. W dalszej kolejności inwestor przechodzi do wylewania podłóg i tynkowania ścian.

Etap 5: Wykończenie i przygotowanie domu do zamieszkania

Przyszedł czas na ostatni etap budwy domu jednorodzinnego. W tym momencie ociepla sięściany i poddasze. (Niektóre z tych prac – w zależności od wykonawcy – wykonuje się we wcześniejszym etapie.) Następnie pozostaje już tylko przygotowanie wykończenia domu, czyli położenie paneli, instalacja elementów sanitarnych, wstawienie mebli itp.

Czy zgadzacie się z takim podziałem etapów budowy domu jednorodzinnego? A może w Waszej sytuacji wyglądało to trochę inaczej?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ